Kutya nyelv – avagy hogyan kommunikálnak a kutyák

Kutyáink sajnos (vagy nem sajnos.. 😄) nem tudnak úgy beszélni mint mi emberek, de folyamatosan kommunikálnak velünk a test beszédük által. Azonban a kutyák és emberek test beszéde nagyon különbözik egymástól. A kutyák nem értik a mi testbeszédünket mivel nekünk kicsi, merev füleink vannak, két lábunk és nincs farkunk, amikkel jelezhetnénk szándékainkat. És ez fordítva is igaz. Mi azt hisszük, hogy nincs semmi gond és fenyegető abban, hogy a kutya fölé hajolva megsimogatjuk, addig ezt a kutyánk, lehet fenyegetésnek gondolja és elhúzódik. Az én kutyám például nem szereti, ha fölé hajolok, mindíg le kell guggolni hozzá. A kutyánk testbeszédének ismerete segít megfejteni, hogy mit is próbál kutyánk elmondani nekünk. A legtöbben azt gondoljuk, hogy a farokcsóválás egy boldog, barátságos kutya jelzése, és ez sok esteben igaz is. Azonban vannak farok csóválások, amik teljesen mást jelentenek! A gazdik, akik szeretnének pozitív kapcsolatot kiépíteni kutyusaikkal, fontos hogy megtanulják, a kutyáik jelzéseit.

A kutyák ugatással, morgással, üvöltéssel „beszélnek”, amikkel boldogságot, követelőzést vagy dühöt fejezhetnek ki. Próbáljuk felismerni a különbséget az izgatott ugatás és az ideges ugatás között. Ez még úgy gondolom nem is annyira nehéz és ezt minden gazdi fel is ismeri. A finomabb non-verbális jelek felismerése azonban sokkal nehezebb. Aki sokat foglalkozik a kutyájával és figyel rá, az biztosan sok jelzést felismer már, de nézzünk egy-két példát, hátha tudjuk mélyíteni ezt a tudást.

Nyugtató és stressz jelek

A kutyák fejlett nyugtató jeleket használnak, amelyek segítségével csökkentik az agresszió és konfliktusok esélyét más kutyákkal, embertársaikkal vagy más fajokkal. A nyugtató jeleket gyakran stressz jeleknek is nevezik.

Például: a kutyusoddal éppen egy kávézóban vagy és egy idegen odajön és kinyújtja a kezét, hogy megsimogassa a kutyusod. A kutya ásít és elfordítja a fejét. Ez a stressz egyértelmű jelzése, mivel a kutya nem örül annak, hogy az idegen közeledik. Az idegen tovább nyújtja a kezét, amit a kutya megnyal. Most a kutyus békítő viselkedést használ, annak jelzésére, hogy nem fog bántani és azt szeretné, hogy az idegen se bántsa őt. De ezen nyugtató jelzések ellenére előfordulhat, hogy a kutyus nem örül ennek a barátkozásnak.

A nyugtató jelek a következők:

🐾 Ajaknyalás

🐾 Ásítozás

🐾 Föld szimatolás

🐾 Elnéz a kutya más irányba

🐾 Lassan és megfontoltan mozog

🐾 Zavart szipogás

🐾 Leül vagy lefekszik

🐾 Körözés

Stressz és kényelmetlenség jelei:

🐾 Ásítás

🐾 Ajaknyalás

🐾 Elfordulás, elkerülés

🐾 Behúzott fülek

🐾 Bálnaszem (amikor megmutatja a szeme fehérjét)

🐾 Liheg

🐾 Vakarózás

Agresszív jelek

Az agresszív kutya testbeszéde könnyebben felismerhető, mint a finomabb, nyugtató jelzések. Ezek arra figyelmeztetik a másik kutyát vagy embert, hogy hagyja abba amit csinál, különben baj lesz. Ha a másik kutya, vagy ember helyesen értelmezi ezeket a jeleket és cserébe nyugtató jelzéseket küldd, akkor biztonságosan megoldhatja ezt a helyzetet. Ha viszont nem tudja olvasni ezeket a jeleket és nem megfelelően reagál, akkor fizikai erőszak lehet az eredmény.

Agresszív kutyanyelv – verbális jelek:

🐾 Morgás

🐾 Ugatás

🐾 Csattogtatás

Agresszív kutya testbeszéd-non-verbális jelek:

🐾 Fogak megmutatása

🐾 Fülek hátra simítva, vagy előre hegyezve

🐾 Kemény pillantás

🐾 Felálló nyakszőrzet

🐾 Alacsony fejtartás

🐾 Merev, lefagyott test tartás

🐾 A farok egyenes és remegő és nem csóvál

🐾 Bálnaszem

Fontos figyelnünk ezekre a jelekre, mert a harapást megelőzően a kutya mindig előbb figyelmeztet minket és ha nem történik számára megnyugtató visszajelzés, akkor tovább megy, hogy helyre tegye a dolgokat.

Nyugodt, vidám és játékos jelek

🐾 A kutyus boldog és nyugodt. A testbeszéde teljesen lágy a szemei és a fülei is. A szája kissé nyitva, de nem liheg.

🐾 A kutyus kidugja a fenekét és a mellső lábaira hajol, vagy felemeli a mancsát, játékra invitálva. Mindkettő egyértelmű jele annak, hogy játszani akar. A nyitva tartott száj és a fogak mutogatása teljesen normális játék közbeni viselkedés.

🐾 Játék közben körbe ugrálás és elfutás, egymás üldözése, tesztelve, hogy ki nyeri meg a versenyt

🐾 Néhány kutya talán hangot is ad a játék hevében

Néhány kutya miért nem érti a testbeszédet?

A kölyökkutyák az életük első napjaitól kezdve tanulják a kutya testbeszédet anyjuktól, testvéreiktől. Általában 8-10 héten belül új családhoz kerülnek, ahol folytatódik a tanulás más kutyákkal való irányított játék révén, és a kutya oviban. Ezek során olyan kutyákkal találkozik, akiknek más a kinézetük, más a viselkedésük, ami fontos, mert ezáltal a kutyusok kommunikációja és megértése is szélesedik. Ha a kölyökkutyák nem kapnak elegendő lehetőséget a kutyakifejezések és a kommunikációs jelek gyakorlására és megértésére, akkor nehezebben fogják érteni más kutyák testbeszédét.

Közös kutya testbeszéd

A kutyusod kutya testbeszéddel beszél. A fejével, a füleivel, a szemével, a testtartásával, a mozgásával, a farok tartásával. Egy ásítás, egy fejrázás, a test megmerevedése kifejezi, hogy hogyan érzi magát. Azonban ezeknek a jeleknek a megfejtése többet igényel, mint magának a kutya testbeszédnek az azonosítása, mivel a kontextust is mindig figyelembe kell venni. Például az én kutyám rendszeresen ásít, mikor hazaérek és tudja, hogy most a séta következik. Ilyenkor ez biztosan nem a fáradság jele, hanem izgatott és ezáltal nyugtatja magát. Ha félreértjük a kutyáink testbeszédét, gyakran félreértelmezhetjük, hogy valójában mi is történik a kis fejecskéjében. Amikor egy kutya valakit megmorog – és nem játékos módon – már sok más jelzést leadott, amelyeket lehet nem vettünk észre és sajnos a következő lépése már egy harapás lehet. A kutyák testbeszédének megértése segíthet abban, hogy jobban megértsük, mit próbálnak elmondani nekünk és hogy hatékonyabban kommunikáljunk velük.  

Forrás: bowwowinsurance.com.au

Nézd meg termékeinket is!

Szív tappancs nyaklánc

12 590 Ft

Tarts a szívedben nyaklánc

12 590 Ft

Francia bulldog nyaklánc

13 490 Ft