Valóban szeretnek minket a kutyáink?

Az emberek nem kérdőjelezik meg, hogy képesek-e szeretni a kutyáikat. Etetjük, sétáltatjuk őket, az igényeik alapján állítjuk össze az időbeosztásunkat, kelünk velük az éjszaka közepén, veszünk nekik játékokat, jutalom falatokkal kényeztetjük és elmondjuk nekik legmélyebb titkainkat.

A tudósok és az állatok viselkedéskutatói azonban évek óta kutatják, hogy kutyáink képesek-e viszonozni szeretetünket. Vajon tévedünk, amikor kutyáink viselkedését emberi szeretettel értelmezzük?

Néhány ilyen kutatási eredmény összefoglalását az alábbiakban közöljük. Lehet, hogy megmondják, vagy nem, hogy a kutyák képesek-e átérezni ezt az erős érzelmet, de minden kutyatulajdonos számára a válasz a szeretet saját személyes definíciójában rejlik. A szerelmet úgy határozzák meg, mint egy erős köteléket, a szeretet kimutatását, a vágyat, hogy mindig veled legyek?

Amikor a Lagotto Romagnolo a fejét a hasamra támasztja, miközben a reggeli gyakorlatomat végzem; amikor ostoba mosolyával üdvözöl, akár a postaládából térek vissza, akár utazásról; amikor csendben mellettem maradt, amíg felépültem a kemoterápia után – amit úgy érzek, az a szeretete.

Benne van a génjeikben

Egy tanulmányban a tudósok összehasonlították, hogyan reagáltak a farkaskölykök és a kutyakölykök az emberekre. Elvitték a fiatal farkaskölyköket az anyjuktól és az almuktól, és emberi otthonokban nevelték fel őket. A kutyakölykök nagyon kevés emberrel érintkeztek, amíg anyjukkal és alomtársaikkal maradtak. Ezután megfigyelték, hogy a kölykök hogyan reagálnak az emberekre. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy „a kutyakölykök jobban vonzódnak az emberekhez, ügyesebben olvassák az emberi gesztusokat, és több szemkontaktust teremtenek az emberekkel, mint a farkaskölykök”.

Egy másik tanulmány arra összpontosított, hogy kutyáink mennyire hajlamosak egyenesen a szemünkbe nézni, szeretetet és odaadást mutatva. A farkasok nem néznek az ember szemébe. A kutatók azt találták, hogy a háziasítás során a kutyák arcizmokat fejlesztettek ki, amelyek lehetővé teszik számukra a belső szemöldök intenzív felhúzását. Az elmélet szerint ez az izom a kutyák motivációjából fejlődött ki, hogy szemkontaktust teremtsenek az emberekkel – amit különösen akkor tesznek, ha segítségre van szükségük egy probléma megoldásához, vagy tudniuk kell, mikor irányul rájuk az emberi kommunikáció.

Pozitív agyhullámok

Mivel a kutyák nagymértékben függenek figyelemre méltó szaglásuktól az őket körülvevő világ értékeléséhez, az állatkognícióval foglalkozó tudósok úgy döntöttek, hogy megmérik a kutya agyának reakcióját az ismerős és ismeretlen emberek és kutyák szagára. Mágneses rezonancia képalkotó (MRI) gépekben megtanították alanyaikat mozdulatlanul feküdni, így megfigyelhették a kutyák reakcióit öt különböző illatra. Amikor ezek a kutyák megérezték gazdáik szagát, más szagokhoz képest az agy jutalomközpontja aktivációt mutatott. „Ez fontos támpontokat ad az emberek fontosságáról a kutyák életében” – összegezték a kutatók.

Egy másik, a kutyák és az emberi agy reakcióit vizsgáló tanulmány az emberek és a kutyák által kiadott hangokra összpontosított. A tudósok megfigyelték, hogy az emberi és a kutya agya hasonlóan reagál az érzelmekkel terhelt hangokra. Például a boldog hangok mindkettőben ugyanazt az agyterületet – a hallókérget – világítják meg. Úgy tűnik, hogy ezek a hasonló reakciók erős képességet jeleznek az érzelmek fajtái közötti kommunikációjára. a fajok közötti. Ezek a hasonló reakciók arra utalnak, hogy embe és kutya között erős képesség az érzelmek közlésére

Szeretet hormon

Az oxitocin, az úgynevezett szeretethormon, akkor van jelen, amikor emberek és állatok kapcsolatba lépnek egymással. A tudósok az oxitocin szerepét tanulmányozták a kutyák agyában, mint az emberekkel és más kutyákkal folytatott társas interakciókra gyakorolt hatást. Bizonyítékot találtak arra vonatkozóan, hogy az oxitocin fokozza a kutyák szociális motivációját, hogy közeledjenek a gazdájukhoz.

Svédországi kutatók kutyák és gazdáik oxitocinszintjét is vizsgálták. Megfigyelték, hogy a kutyák és gazdáik hasonló módon reagáltak az oxitocinszinttel kapcsolatos interakcióikra (például a simogatásra). Az ember nyugodt viselkedése hasonló reakciót váltott ki a kutyában. Arra a következtetésre jutottak, hogy „a gazdik és a kutyák kölcsönösen érzékelhetik a másik érzelmi állapotát a másik viselkedési jelzéseinek megnövekedett olvasási képessége alapján. . . Az oxitocin elősegítheti és serkentheti a barátságos társas interakciókat, stresszoldó hatásokat válthat ki, és növelheti a bizalmat.”

Clive Wynne pszichológus, az Arizonai Állami Egyetem Kutyatudományi Együttműködésének alapítója, a „Kutya szeretet: Miért és hogyan szeret téged” című könyv szerzője. A The Washington Postnak adott interjújában arra a kérdésre, hogy Xephos kutyája szereti-e, azt mondta:

„Tudom, hogy Xephos néha csak vacsorát akar. De nagyon meg vagyok győződve arról, hogy nem ez a teljes kép. Valóban köteléket érez irántam, olyan kapcsolatot, ami ugyanolyan valóságos, mint bármely más kapcsolat, amelyet életemben bármely más személy érezhet irántam.

„Nem azt mondom, hogy az ember- és a kutyaszeretet azonos. Csak azt mondom, hogy van elég hasonlóság a között, ahogy a kutyák erős érzelmi kötelékeket alakítanak ki, és ahogyan az emberek erős érzelmi kötelékeket alakítanak ki, ahhoz, hogy a szeretet szót használjuk.”

Valóban szeret a kutyám? A tied? A válasz abban rejlik, hogy a kutyád milyen boldogságot okoz neked. Carolyn Knapp írónő így foglalta össze a választ: „Mielőtt kutyát veszel, el sem tudod képzelni, milyen lehet egy kutyával együtt élni; utána el sem tudod képzelni, hogy másképp élj.”

Nézd meg termékeinket is!

Szív tappancs nyaklánc

12 590 Ft

Tarts a szívedben nyaklánc

12 590 Ft

Francia bulldog nyaklánc

13 490 Ft